درمان ناباروری با طب سوزنی

طب سوزنی به عنوان بخشی از TCM است که منشاء آن در چین باستان بوده و سابقه ای حدود ۳۰۰۰ ساله دارد که یکی از بی خطرترین روش های سنتی درمانی به شمار می رود.

در این روش به بیماران مبتلا به ناباروری کمک میشود که قدرت باروری خود را بالا برده و بهبود ببخشند. با قرار دادن سوزن هایی بسیار باریک در نقاط خاصی از بدن باعث تحریک آن نقاط شده و به فعال کردن مغز برای آزاد کردن هورمون ها و اختلالات در نعوظ کمک میکند.

درمان ناباروری و ناتوانی جنسی با طب سوزنی

در تحقیقاتی که در حوزه اختلالات نعوظ انجام شده است مجموعه آمار ها نشان میدهد به جز افزایش میل جنسی و بهبود عملکرد ارگاسم ، طب سوزنی در درمان اختلال نعوظ ، افزایش حجم ، رضایت از رابطه جنسی و رضایت کلی موثر بوده است.

 

طب سوزنی در درمان هرنوعی از اختلالات ناباروری موثر است .از جمله اسپاسم ، افزایش هورمون محرک فولیکول ، ایدیوپاتیک ، نقص فاز لوتئال ، هیپرپرولاکتینمی ، و در مردانی که مبتلا به اسپرم هایی با DNA متفرق هستند مورد استفاده قرارگرفته و بسیار تاثیر گذار است.

 

طی تحقیقاتی که بر روی ۲۲ بیمار که مبتلا به ناباروری مردانه بودند و از روش ICSI استفاده کرده بودند و نتیجه نگرفته بودند تحت درمان با طب سوزنی به مدت ۸ هفته و دو بار در هفته قرار گرفتند و پس از انجام طب سوزنی حرکت سریع اسپرم ، افزایش و غلظت اسپرم و حرکت عمومی اسپرم را مشاهده کردند.

 

در تحقیقات دیگری جهت بررسی وجود رابطه بین اثر طب سوزنی بر باروری و تاثیرات روانی مطالعه ای بر روی ۲۸ بیمار انجام دادند و در عین حال غلظت ، حجم و حرکت در اسپرموگرام قبل و بعد از درمان با طب سوزنی ارزیابی گردید، که تاثیرات مثبتی در همه پارامترهای اسپرم به جز حجم گزارش گردید.

 

مدت زمان هر طب سوزنی ۲۰ دقیقه ، یک بار و یا دو با در هفته و بعد از ۵ ، ۱۰، ۱۵ و یا ۲۰ جلسه که به خود بیمار و شرایط آن بستگی دارد وضعیت جنسی دوباره مورد بررسی قرار گرفته که در اکثر بیماران موفقیت آمیز بوده و نتیجه مثبت است
پزشکان در اکثر موارد درمان با طب سوزنی را توصیه میکنند زیرا این روش بسیار کم هزینه تر و موثرتر از روش های درمانی دیگر است.

 

ممکن است برخی استدلال کنند که درمان با طب سوزنی بسیار وقت گیر و پر هزینه است در جواب باید بگوییم که بیماران مورد مطالعه ما ۴ تا ۲۰ جلسه و به طور متوسط ۷ هفته تحت درمان قرار گرفتند و هزینه درمان در این روش در مقایسه با روش های دیگر به نفع فردی است که درمان با طب سوزنی را انتخاب کرده است.