درمان سر درد با طب سوزنی

سردرد یکی از شایع ترین علت های مراجعه بیماران به مطب پزشکان می باشد.

معمولا بیماران توصیف های مختلفی از سر درد خود دارند.بعضی آنرا درد و بعضی آنرا یک احساس ناخوشایند، و یا وجود ضربان در سر، احساس سنگینی، احساس فشار، احساس انفجار و… عنوان می کنند.

دراین میان سردرد تنشی که بیشتر بصورت فشارنده عنوان می شود، از سردرد میگرنی و سردرد ناشی از مشکلات گردن و شانه شایع تر است. کیفیت درد می تواند ضربان دار با شروع تدریجی از پیشانی و یا پس سر و یا از گیجگاه داشته باشد. بیماران ترجیح می دهند هنگام سردرد به مکان تاریک پناه ببرند و با یک دستمال محکم سر خود را ببندند، که البته موثر هم می باشد.

اوج علایم در سنین ۳۰-۲۰ سالگی است و در زنان شیوع بیشتری دارد.

درمان سر درد با طب سوزنی

بسیاری از بیمارانی که با تشخیص میگرن تحت درمان قرار می گیرند و الگوی دوره ای سردرد و علایم همراه آن (شامل تاری دید، تهوع، استفراغ و علایم بینایی) را دارا می باشند، در واقع در یک معاینه دقیق می توان مشکلات همراه در گردن و شانه و سر را پیدا کرد.

در مجموع به دلیل عدم موفقیت طب غربی در درمان میگرن بسیاری از بیماران به پزشکان طب سوزنی مراجعه می کنند.

عوامل پیدایش و تشدید سردرد

علت های بیشماری باعث عود سردرد می شود؛ استرس های روحی، بی خوابی، بوهای محرک و تند، برخی غذاها، سس ها، قهوه، فلفل و ادویه، مکان های پر نور حتی مناطق برفی، هوای سرد، مکان های شلوغ، قرص ضد بارداری و… .

درمان سردرد

درمان سردرد در طب غربی بر اساس داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و بتا بلوکرها و داروهای تثبیت خلق و بعضی داروهای دیگر استوار است. البته این روش می تواند تا حدودی بخصوص در میگرن های خفیف موفقیت آمیز باشد.

در طب سوزنی بطور کلی با مکانیسم های مختلف از جمله:

  • تحریکات شیمیایی و ترشح اندورفینی
  • افزایش خونرسانی موضعی و از بین بردن ایسکمی موضعی
  • کاهش اضطراب بیماران با تاثیرات پارا سمپاتیکی
  • با آزاد سازی عضلات درگیر در شانه و گردن وسر باعث بهبودی علایم و گاها درمان کامل سردرد شد.