درمان میگرن با طب سوزنی

کاربرد طب سوزنی در سر درد و میگرن :

سر درد می تواند ناشی از دلایل متعددی نظیر استرس و فشار عصبی، انقباض عضلات در ناحیه شانه، گردن و سر، مشکلات عروقی ، ضربه ها و ….باشد. از بین سه نوع مختلف سردرد شامل سر دردهای تنشی، میگرن و سردردهای ناشی از مشکلات گردن، نوع اول یعنی سردرد تنشی شایع ترین است. در این نوع سر درد شدت درد معمولا ملایم تا متوسط است و در دو طرف سر بیمار معمولا آنرا به صورت سردردی فشارنده توصیف می کند.

درمان میگرن با طب سوزنی

میگرن تعداد کمتری از بیماران را مبتلا می کند و مدت کوتاهتری طول می کشد اما شدت علائم آن بیشتر است. معمولا هر حمله میگرنی در یک طرف سر تجربه می شود. کاهش اشتها، تاری دید، تهوع استفراغ و علائم بینایی بویژه می تواند از علائم همراه میگرن باشد . تقریبا هر انسانی سردرد را در طول زندگی تجربه می کند و بدین ترتیب یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران به پزشکان است. طب سوزنی الگوی تشخیصی و درمانی بسیار کاملی را برای سردرد و میگرن دارد یعنی با توجه به نوع تجربه سردرد از محل احساس سردرد ( پیشانی، تاج سر، طرفین سر و یا پشت سر )، کیفیت ( این که در اثر فشار بهتر یا تشدید می شود ) و شدت آن ( آرام یا شدید ) می توان پی برد که کدامیک از ارگانها نیاز به متعادل کردن انرژی حیاتی و تنظیم یین و یانگ دارد.

بیمار خانم س. ع ۲۳ ساله با تشخیص میگرن مزمن با سابقه ده ساله به ما مراجعه نمودند .داروهای مورد استفاده ایشان جهت تخفیف سردرد ناشی از میگرن عبارت بود از : اگزازپام، ناپروکسن، پروپرانول، ایمی پرامین، کلونازپام و استامینوفن .

همچنین ایشان دارای حالاتی چون اضطراب، بی قراری ، بی خوابی و کم اشتهایی نیز بودند.

پس از معاینات اولیه و اخذ شرح حال در کنار تجویز مراجعه به روانشناس خانواده، جلسات درمان با طب سوزنی برای ایشان آغاز شد. در طراحی پروتکل درمان هدف کاهش سردردها و درد ناشی آن بود. پس از دو هفته از دریافت اولین جلسه درمان ایشان یک بار درچار میگرن شده بودند و سردردهای مداوم نیز کاهش یافته بود . ایشان دو دوره درمانی شامل بیست جلسه درمان با طب سوزنی را دریافت نمودند و در پایان دوره نیاز ایشان به مسکن کاملا قطع شده بود همچنین پزشک معالج فاصله جلسات را به ماهی یکبار جهت تثبیت وضعیت پایدار در بدن تقلیل داد.

بنا به گفته ایشان گاهی پس از مواجهه با تنش یا استرس های شدید دچار سردرد خفیفی می شوند که با آموزشهای داده شده در طول جلسات درمان از طریق ماساژ یا طب فشاری آنرا مدیریت می کنند.