روش درمانی طب سوزنی

طب سوزنی چگونه انجام می‌شود

روشی از طب سوزنی که بیش‌تر شناخته شده است از سوزن استفاده می‌کند. سوزن‌های یکبار مصرف، از جنس استیل ضد زنگ که اندکی از مویانسان ضخیم‌تر هستند در نقاط سوزن به پوست وارد می‌شوند. پزشک طب سوزنی نقاط درست سوزن را برای درمان مشکل تعیین می‌کند. سوزن فرو رفته ممکن است پیچانده شود، در سرعت‌ها و عمق‌های مختلف بالا و پایین برود، حرارت داده شود یا تحت جریان الکتریکی ضعیف قرار بگیرد. روش دیگری از طب سوزنی بدون استفاده از سوزن وجود دارد.

بعضی از روش‌های طب سوزنی عبارتند از:

طب سوزنی برقی: رویه‌ای که در آن پالس ضعیف جریان برق از طریق سوزن طب سوزنی به نقاط سوزن در پوست فرستاده می‌شود.

طب سوزنی نقطه رهاساز: قرار دادن سوزن‌ های طب سوزنی در یک محل بر روی پوست است که از بخشی از بدن که درد را حس می‌کند دور است. نقاط رها ساز باید به درد مشخص شده انجام شوند، دردی که در محل جراحت احساس نمی‌شود ولی در امتداد اعصاب فرستاده شده و در نقاط دیگر بدن احساس می‌شود.

روش درمانی طب سوزنی

طب سوزنی لیزری: استفاده از اشعه لیزر ضعیف به‌جای سوزن طب سوزنی برای تحریک نقاط سوزن.

تزریق در نقطه طب سوزنی: استفاده از سرنگ و سوزن برای تزریق دارو، ویتامین، عصاره‌های گیاهی و مایعات دیگر در بدن در نقطه سوزن.

اکو پرشر (Acupressure): نوعی ماساژ که در آن از انگشتان دست برای فشار در نقطه سوزن استفاده می‌شود. در بیماران مبتلا به سرطان، فشار سوزن برای کنترل عوارضی مانند درد یا حالت تهوع و استفراغ به‌کار گرفته شده است.

بادکش: رویه‌ای است که در آن یک فنجان شیشه‌ای که هوای درون آن با سوزاندن یک پنبه آغشته به الکل تخلیه می‌شود، وارونه بر روی یک ناحیه از بدن قرار می‌گیرد. ایجاد خلأ، فنجان را برروی پوست نگه می‌دارد. بادکش برای افزایش جریان خون و «چی» استفاده می‌شود. اعتقاد بر این است که این عمل، منافذ پوست را باز می‌کند و اجازه می‌دهد تا سموم بدن خارج می‌شود.

آیا هیچ مطالعه ‌بالینی (آزمایشگاهی یا حیوانی) با استفاده از طب سوزنی انجام شده است

مطالعات علمی در استفاده از طب سوزنی برای درمان سرطان و عوارض جانبی به‌تازگی شروع شده است. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند استفراغ ناشی از شیمی‌ درمانی را کاهش دهد و باعث شود سیستم ایمنی بدن درزمان انجام شیمی‌ درمانی قوی‌تر کار کند.

• آیا هیچ آزمایش بالینی (مطالعات تحقیقاتی با بیماران) از طب سوزنی انجام شده است

بیش‌ترین مطالعات در مورد استفاده از طب سوزنی در بیماران مبتلا به سرطان در چین انجام شده است. در سال ۱۹۹۷، مؤسسه ملی بهداشت شروع به ارزیابی ایمنی و اثر بخشی طب سوزنی به‌عنوان یک درمان مکمل و جایگزین کرد.

• مطالعات اثر طب سوزنی در سیستم ایمنی بدن

مطالعات روی اثر طب سوزنی در سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به سرطان نشان داد که پاسخ سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد.

• مطالعات اثر طب سوزنی بر درد

در مطالعات بالینی، طب سوزنی مقداری از درد در برخی از بیماران مبتلا به سرطان را کاهش داد. در یک مطالعه، بیش‌تر بیماران درمان شده با طب سوزنی قادر بودند مصرف دارو برای تسکین درد را متوقف کنند یا میزان کم‌تری دریافت کنند. با این‌حال، به‌دلیل ضعف در طراحی مطالعه و اندازه، یافته‌های حاصل از این مطالعات قوی به نظر نمی‌آیند. مطالعاتی با استفاده از روش‌های دقیق علمی برای اثبات چگونگی تأثیر طب سوزنی بر درد مورد نیاز است.

• مطالعات اثر طب سوزنی بر تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی

قوی‌ترین شواهد از اثر طب سوزنی، از آزمایش‌های بالینی روی استفاده از طب سوزنی برای تسکین تهوع و استفراغ حاصل شده است. چند نوع از آزمایش‌های بالینی استفاده از روش‌های مختلف طب سوزنی را برای کاهش تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌ درمانی، عمل جراحی و حال تهوع صبح نشان داد. به نظر می‌رسد اثر آن برای جلوگیری از استفراغ در کاهش تهوع بیش‌تر است.

• مطالعات اثر طب سوزنی در سرطان

آزمایش‌های بالینی در حال مطالعه اثرات طب سوزنی روی سرطان و علائم ناشی از درمان سرطان، از جمله کاهش وزن، سرفه، درد قفسه سینه، تب، اضطراب، افسردگی، عرق شبانه، گرگرفتگی، خشکی دهان، مشکلات گفتاری و مایع در دست‌ها یا پاها هستند. مطالعات نشان داده‌اند که، برای بسیاری از بیماران، درمان با طب سوزنی، علائم را تسکین می‌دهد یا از بدتر شدن آنها جلوگیری می‌کند.

• آیا هیچ عارضه جانبی یا خطری از طب سوزنی گزارش شده است

چند عارضه گزارش شده است. مشکل استفاده از سوزنی که استریل (عاری از میکروب) نیست و قرار دادن سوزن در محل اشتباه، حرکت از بیمار و یا نقص در سوزن. مشکلات، شامل زخم‌شدگی و درد در طول درمان، احساس خستگی، سبک شدن سر یا خواب‌آلودگی و عفونت می‌شوند. از آنجا که شیمی‌ درمانی و پرتو درمانی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند، باید هنگامی طب سوزنی برای درمان به بیماران مبتلا به سرطان داده شده است از سوزنی بسیار تمیز و استریل استفاده شود. مهم است که درمان از پزشک طب سوزنی واجد شرایط دریافت شود که برای هر بیمار از مجموعه جدید یکبار مصرف استفاده می کند.