فواید طب سوزنی

فواید طب سوزنی
اکتبر 28th, 2015 | اسلاید | بدون دیدگاه

فواید طب سوزنی

بنا بر گزارش WHO (سازمان بهداشت جهانی) طب سوزنیبرایدرمان ۲۸ مورد از بیماریها موثر است، در حالی که شواهد نشان می دهد ممکن است اثرات درمانی موثری برای بسیاری دیگر از بیماریها نیز داشته باشد .طب سوزنیبرای کاهش علائم افراد مبتلا به سردرد تنشی و یا میگرن ممکن است بسیار موثر واقع بیافتد . در مطالعه دیگری نیز در دانشگاه مرکز سرطان اندرسون تگزاس دریافتند که درمان با طب سوزنیبصورت دو بار در هفته ٬ در از بین بردن علائم ناتوان کننده خشکی شدید دهاندر بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن که تحت درمان با اشعه درمانی قراردارند مفید خواهد بود.

طب سوزنی چگونه در ایالات متحده آمریکا محبوب شد؟
جیمز رستون ، که برای نیویورک تایمز کار می کرد آپاندیس خود را در طول سفربه چین در سال ۱۹۷۱ برداشت ( آپاندکتومی) .پس از عمل جراحی درد زیادی راتحمل میکرد که این مشکل را با طب سوزنی رفع کرد .وی از تاثیر طب سوزنیدر رفع دردهای خود فوق العاده شگفت زده شد .او پس از آن مقاله ای در آن سال با عنوان ” پیرامون عمل جراحی من در پکن “نوشت. بسیاری بر این باورند که این مقاله باعث علاقه شدید به طب سوزنی در ایالات متحده آمریکا گردید.

بر اساس نوشته ی وی “متخصص طب سوزنی٬ سه سوزن نازک در قسمت خارجی آرنج راست و زیر زانوی من فرو کرد و آنها راتکان میدادند . که باعث شد موجی از درد در اندامم حس کنم که حداقل ، توجهمرا از درد شکم منحرف کرد. در همین حال، دکتر لی روشن دو قطعه از یک گیاه به نام AI، که مانند خاکستر سیگار برگ بود را روی شکم من قرار داد و در عینحال گاهی سوزنها را میچرخاند تا بیشتر اثر کند. تمام این کارها حدود ۲۰دقیقه زمان برد ، و پس از آن آرامشی قابل توجه حس کردم و بدون اینکه دردها مجدد عود کند.

فواید طب سوزنی

درمان طب سوزنی چگونه انجام می شود؟

طب سوزنی به طور کلی شامل چندین درمان هفتگی یا هر دو هفته یکبار است . اکثر دوره ها تا ۱۲ جلسه بطول می انجامد.

یک جلسه درمانی طب سوزنی شامل انجام تست وارزیابی وضعیت بیمار ، قرار دادن سوزن ، و مشاوره در مورد نحوه ی مراقبت از خود می باشد. اکثر جلسات حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد .

بسته به اینکه سوزنها در چه محلی از بدن بیمار قرار بگیرند از وی خواسته خواهد شد که به پشت یا شکم و یا پهلو دراز بکشد . متخصص طب سوزنی باید از سوزنهای استریل یکبار مصرف استفاده کند. هنگامیکه سوزنها فرو می روند بیمار باید آنها را حس کند، در ابتدا بدون درد و به تدریج هنگامی که سوزن به عمق مورد نظر می رسد به شدت درد افزوده می شود . گاهی اوقات سوزن ها پس از قرار گرفتن در بدن ٬ حرارت داده میشوند یا با برق تحریک می شوند. سوزن های فرو رفته ٬ حدود ۲۰ دقیقه در بدن باقی می مانند .

طب سوزنی چگونه کار می کند؟

طب سنتی چینی معتقد است که سلامت در نتیجه تعادل هماهنگ بین ‘yin’ و ‘yan’ نیروی زندگی شناخته شده به عنوان Gi یا Chi است . چی از طریق کانالهای انرژی بدن انسا ن جریان می یابد . این کانالهای انرژی و جریان انرژی از طریق ۳۵۰ نقطه طب سوزنی در بدن می توانند قابل دسترسی باشند . گفته می شود که بیماری در نتیجه عدم تعادل نیروها در بدن است . اگر سوزن ها در نقاطی با ترکیب مناسب این دو نیرو قرار داده شوند جریان انرژی می تواند به تعادل مناسب خود برسد .
در جوامع غربی و چندین بخش دیگر از جهان ، طب سوزنی از جمله مفاهیم علوم اعصاب تعریف می شود . نقاط طب سوزنی توسط پزشکان غربی محل هایی هستند که در آن اعصاب، عضلات و بافتهای همبند را می توان تحریک کرد . پزشکان طب سوزنی معتقدند که تحریک ٬ جریان خون را زمانیکه ازادسازی مسکن های طبیعی بدن اغاز می شود افزایش میدهد .

طب سوزنی برای چه افرادی مفید است ؟

درحالیکه طب سوزنی معمولا به تنهایی برای برخی از بیماریها استفاده می شود، ولی با اینحال بعنوان یک درمان ترکیبی توسط پزشکان در اروپای غربی و آمریکای شمالی استفاده می شود . استفاده از طب سوزنی برای کاهش درد و تهوع پس از عمل جراحی ، درحال گسترش است . حتی نیروی هوایی ایالات متحده شروع به آموزش ” طب سوزنی میدان جنگ ” به پزشکان مستقر درعراق و افغانستان در اوایل سال ۲۰۰۹ کرده است . استفاده از طب سوزنی ، قبل و در حین عمل جراحی به میزان قابل توجهی سطح درد را کاهش می دهد و از میزان مسکن های قوی مورد استفاده ی بیماران می کاهد .

طب سوزنی به حیطه ی دامپزشکی نیز راه پیدا کرده است . این مقاله توضیح می دهد که چگونه یک مادیان که عفونتی در مچ پا داشت توسط یک دامپزشک در کالج ویرجینیا با ترکیبی از طب سوزنی و درمان های سنتی تحت درمان قرار گرفت .

همانطور که پزشکان به مرور بیشتر به طب سنتی اعتقاد پیدا می کنند ، طیف وسیع تری از بیماری ها برای درمان با طب سوزنی در نظر گرفته می شوند . مطالعات نشان میدهد که طب سوزنی ممکن است علائم سوء هاضمه را که معمولا توسط زنان باردار تجربه می شود درمان کند .

برخی مطالعات نشان داده است که طب سوزنی در برخی موارد هیچ اثر مفیدی ندارد. در مطالعات انجام شده توسط محققان در Daejon ، (بوسان، کره جنوبی ) و اکستر انگلستان ، متوجه شدند که طب سوزنی اثر مثبتی روی گرگرفتگی در دوران یائسگی ندارد. با این حال ، طب سوزنی را برای درمان گرگرفتگی در زنانی که پس از عمل جراحی سرطان پستان با تاموکسی فن ضد استروژن درمان می شود ، پیشنهاد می کنند.

برخی از مطالعات نشان داده اند که طب سوزنی می تواند در درمان کمر درد ( مشکلات ستون فقرات ) ، میگرن، دندان درد ، فشار خون بالا و آرتروز (طبق تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه برلین آلمان ) و همچنین تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی موثر باشد . مطالعات دیگر نشان داده اند که طب سوزنی به زنانی که دوران قاعدگی دردناکی دارند نیز کمک کند . بر اساس تحقیقی که انجام شده ورزش و درمان با طب سوزنی الکتریکی می تواند فعالیت عصب سمپاتیک را در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کاهش می دهد .

فواید طب سوزنی

مزایای طب سوزنی عبارتند از : هنگامی که به درستی انجام شود بی خطر است .
عوارض جانبی بسیار کمی دارد.
درمان ترکیبی٬ بسیار موثری است.
در کنترل برخی از انواع دردها موثر است.
ممکن است برای بیمارانی که به داروهای مسکن پاسخ نمی دهند توصیه شود.
جایگزینی مفید برای بیمارانی است که نمی خواهند داروهای مسکن مصرف کنند.

ارسال نظر

*

code