طب سوزنی در درمان بیماریها

طب سوزنی در درمان بیماریها

طب سوزنی یک روش بی دردی و یا تغییر کارکرد سیستم بدن با قرار دادن سوزن نازک به پوست بدن به همراه مجموعه ای از خطوط، و یا کانال، به نام کانالهای انرژی است.دیدگاه های باستانی نشان می دهد که بهبود سلامتی از طریق انرژی در بدن است.

طب سوزنی یک روش درمانی است که بدن با استفاده از طب سوزنی تشویق به ترمیم طبیعی و و بهبود عملکرد می نماید. و این قضیه بوسیلة قراردادن سوزن و گرما دادن یا حتی تحریک الکتریکی در نقاط مخصوص طب سوزنی به انجام می رسد.

طب سوزنی چگونه عمل می کند؟

طبق نظریة کلاسیک چینی، کانالهای انرژی در مسیرهای منظمی در بدن و در سطح آن جریان دارند. به این کانالهای انرژی مریدین می گویند که مانند رودخانه هایی از بدن می گذرند تا بدن را سیراب و تغدیه نمایند. یک انسداد در این حرکات رودهای انرژی مانند سد باعث ایجاد مشکل در ان مریدین و سایر مریدینها نیز میشود.

این مریدین ها را می توان با قرار دادن سوزن در نقاط طب سوزنی تحت تاثیر قرار داد. سوزنهای طب سوزنی باعث رفع انسداد در این سدها می شوند و باعث برقراری مجدد جریان منظم در مریدینها می گردند. درمانهای طب سوزنی می تواند باعث کمک به ارگانهای داخلی شود تا بتوانند این عدم تعادلها را در جذب، هضم، فعالیت های تولید انرژی را تصحیح و جریان انرژی در مریدنها را تصحیح می نمایند.

با کشفیات علمی جدید ثابت شده است که سوزن گذاری در نقاط طب سوزنی باعث تحریک سیستم عصبی به ترشح مواد شیمیایی از عضلات ، طناب نخاعی و مغز می شود. این مواد شیمیایی می توانند باعث تغییر احساس به درد شوند و می توانند باعث تسریع در ازاد شدن مواد شیمیایی و هورمونها تحت اثر سیستم داخلی تنظیم کننده شوند.

توازن در بالانس انرژی و مواد بیوشیمیایی در اثر طب سوزنی می تواند باعث تحریک توانایی های بدن در ترمیم طبیعی خودش و افزایش سلامت فیزیکی و روحی شود.

زمینه فعالیت پزشکی طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی پزشکی Medical Acupunture سیستمی است که می تواند بر این زمینه های سلامتی اثر گذارد. که این مقوله شامل درمان بیمارها، جلوگیری از بیماری و درمان شرایط متفاوت پزشکی می شوند.

در حالیکه این باور وجود دارد که طب سوزنی فقط جهت کنترل درد است ولی این هنر در دست افراد ورزیده و تعلیم دیده می تواند موارد درمان وسیع تری را نیز در بر گیرد. طب سوزنی می تواند به تنهایی یا همراه با درمانهای جراحی و درمانهای دارویی همراه طب متعارف مورد استفاده قرار گیرد. سازمان بهداشت جهانی WHO استفاده از طب سوزنی را جهت مسائل وسیع درمانی مورد تایید قرار داده است که انان شامل موارد زیر هستند:

بیماریهای گوارشی: گاستریت و افزایش ترشح اسید، کولون تحریک پذیر، یبوست و اسهال.

بیماریهای تنفسی: سینوزیت، درد گلو، برونشیت، آسم، عفونت های مکرر سینه.

بیماریهای نورولوژیک و عضلانی: سردردها، تیک های صورتی، درد گردن، نوریت گردنی، سندرم شانة سفت، تنیس البو ، انواع مختلف تاندونیت، درد کمر، سیاتیکا، ارتروز.

بیمارهای ادراری، قاعدگی و ناباروری.

در ضمن طب سوزنی جهت درمان مشکلات فیزیکی در رابطه با استرس و شرایط روحی مفید است.

در صورتیکه در مورد یک بیماری خاص که در لیست بالا نباشد می توانید با پزشک طب سوزنی Medical Acupuncturist در نزدیکی محل سکونت خود صحبت نمایید.

چند جلسه جهت درمان کافی است؟

تعداد جلسات بستگی به فرد دارد. جهت بیماریهای پیچیده و کهنه طبعآ جهت درمان جلسات بیشری مورد نیاز است مانند یک یا دو جلسه در هفته جهت چندین ماه. و برای بیماریهای حاد جلسات کمتری مورد نیاز است.

آیا طب سوزنی عوارض جانبی دارد؟

معمولآ ندارد. در صورتیکه انرژی به بدن راهنمایی شود، مواد شیمیایی و هورمونها تحریک می شوند و درمان شروع به کار می کند. گاهآ علائم اولیه جهت چندین روز اول تشدید می شود و ممکن است تغییرات عمومی در اشتها، خواب و مسائل روده ای و ادراری و مسائل روحی بوقوع بپیوندد. ولی این مسائل نباید مهم نیستند چرا که نشان دهندة این هستند که طب سوزنی شروع به کار نموده است. حتی کاملآ شایع است که در جلسة اول یا دوم احساس راحتی کامل یا حتی کمی گیجی رخ دهد. این مسائل در دورة کوتاهی دارند و گذرا هستند و فقط نیاز به استراحت جهت غلبه بر انان هستیم.

سوزنها شبیه چی هستند؟ آیا آنها به ما آزار می رسانند؟

تجربة سوزن گذاری در افراد مختلف متفاوت است. بیشتر افراد درد کمی را احساس می کنند و تعدادی از انان احساس هیچگونه دردی نمی کنند. سوزنهای طب سوزنی بسیار باریک ، ظریف از جنس استین لس استیل هستند. سر انان تیز است و هیچگونه شباهتی به سرنگ هایی که جهت تزریق و خون گیری استفاده می شود ندارند.احتمال کبودی و تحریک پوستی کمتر از وقتی است که از یک سوزن معمولی هیپودرمیک استفاده می شود.

بخاطر اینکه پزشک شما سوزن ها را استریلیزه می کند (همچون وسایل جراحی ) یا از سوزن های یکبار مصرف استفاده می کند احتمال عفونت وجود ندارد.

آیا واقعآ طب سوزنی اثر می کند؟

بله. در ۲۰۰۰ سال گذشته، افراد بیشتری در مقایسه با طب متعارف یا روشهای درمانی دیگر از طریق استفاده از این روش درمان شده اند. امروزه طب سوزنی در آسیا، شوروی و اروپا بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. درمانای طب سوزنی را می توان همراه با درمان پزشکی متعارف یا درمانهای استئوپاتیک یا کایروپراکتیک یا همئوپاتی بکار برد. مهم این است که پزشک طب سوزنی شما بداند که شما چه کاری انجام می دهید و بتواند در تصمیم گیری شما در انتخاب ایندة درمانی به شما کمک کند.

آیا من باید به طب سوزنی عقیده داشته باشم که بتواند موثر باشد؟

نه. طب سوزنی بطور موفقی در روی گربه ها، سگ ها، اسبها و دیگر حیوانات استفاده می شود.این حیوانات نمی دانند که طب سوزنی چیست ولی طب سوزنی در درمان آنان استفاده می شود. ممکن است که نظریة مثبت شما در درمان باعث تقویت درمان دریافتی شود، همچنان که یک نگاه منفی می تواند اثرات طب سوزنی را همچون دیگر سایر درمانها مخفی کند. یک نظریة بیطرفانه جلوی اثر درمانی را نمی گیرد.

در روز درمان چه کارهایی را باید انجام دهم و چه کارهایی را نباید انجام دهم؟

جهت افزایش اثر درمانی اجرای موارد زیر مهم است:

از مصرف غذای سنگین قبل و بعد از طب سوزنی بپرهیزید.

از فعالیت ورزشی سنگین ، فعالیت جنسی و استفاده از مشروبات الکلی ۶ ساعت قبل و بعد از طب سوزنی بپرهیزید.

طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید بعد از درمان استراحت کنید یا از انجام کارهای روزمره با حداکثر توان بپرهیزید. اجرای این موارد بخصوص در جلسات اولیة درمان مهم است.