پرسش و پاسخ طب سوزنی

درمان در طب سوزنی بر چه اساسی قرار گرفته است؟

جهت عبور انرژی وخون وجود دارد که این meridian از نظر طب سنتی چین در انسان ١۴مدار اصلی یا مریدیان مدارها به ارگانهای داخلی بدن ارتباط دارند،این ارگانها مثل یک زنجیر دایره وار که یک حلقه را تشکیل می دهند روی یکدیگر اثردارند.
حال در اثر عوامل خارجی مثل استرس،سرما،…. یا عوامل داخلی بدن کم خونی،پر کاری تیرویید و….که باعث اختلال عمل این ارگانها میگردد سیکل تعادلی به هم ریخته شده وبیماری ظهور میکند حال در طب سنتی چین که{۴٢٠}نقطه روی این مدارها واقع شده با فرو بردن سوزن ( Acupuncture) یا فشار روی این نقاط (Acupressure) تعدیل حرکت انرژی وخون در بدن میشود و بالانس ارگانها،که در اثر بیماری مختل گردیده،برقرار می گردد و بیماری برطرف می شود.

طب سوزنی

تاریخچه طب سوزنی چیست
هزاران سال پیش در کشور چین باستان که انسانها جهت جنگیدن از تیر و کمان استفاده میکردند در مواقعی سربازان متوجه می شوند که در اثر اصابت تیر به نقاطی از بدنشان بعضی از بیماریهایشان بهبود پیدا می کرده است ویا به روایتی
نیز بیان شده در چین باستان مردم دربرخی موارد احساس می کردند با فشار به نقاطی از بدنشان مثلا”:سردرد،خستگی
یا کمر دردشان تخفیف پیدا می کرده است که اینها همگی شروعی برای اطبا قدیم جهت درمان بیماریها با استفاده از سوزنهایی
از جنس چوب،سنگ واستخوان در اعصاری که هنوز فلزکشف نشده، بوده است و تعدادی از این سوزنهای غیر فلزی در موزه دانشگاه شانگهای چین محفوظ است.

نگرش سازمان بهداشت جهانی با طب سوزنی چگونه بوده است؟

درقرن ششم طب سنتی چین در کشورهای همجوار مثل هند،کره،ژاپن و کشورهای خاور دور مورد استقبال قرار گرفت. پس از آن در کشورهای دیگر شروع به رشد کرد. سازمان بهداشت جهانی (WHO) درسال ١٩٧٢ازکشورچین جهت آموزش یاری طلبید وبا این طب برخورد بسیار منطقی داشته این مورد درمان را جزو درمانهای کل نگر (holistic) قرار داده و حتی موارد درمان توسط این ارگان بین المللی اعلام گردید و این رشته در کشورهای مترقی مثل آمریکا ، اروپا ، کانادا و استرالیا جایگاه خود را یافته ودر این کشورها جزو پوشش بیمه قرار دارد و حتی در دانشگاههای بسیاری از این کشورها آموزش داده می شود و برخوردی جامع وعلمی با این طب شده است . برای مثال درآمریکا که سیستم ارجاع اعمال میشود،بیمار پس از پزشک خانواده درپاره ای مواردمستقیم به پزشک طب سوزنی معرفی میگردد.

از نظر تجربی چه بیماریهای در این رشته قابل درمان است؟

اینجانب که حدود ۷ سال است در این رشته مشغول بکار می باشم در بیماریهای زیر این رشته را بکار برده و نتایج بسیار جالبی گرفته ام : دردهای مزمن مثل درد مفاصل و دردهای عضلانی ، سر دردها ، کمر دردها ، چاقی ، مشکلات روحی (اضطراب،افسردگی و بیخوابی) ، فلجها (بدنبال سکته مغزی یا صورتی) ، ناتوانی جنسی ، حساسیتها ، آسم ، ترک سیگار، ترک اعتیاد و افزایش قد. تمام موارد با مدارک و پرونده های بیماران در مطب محفوظ است.
و در آخر:
با توجه به این که داروهای شیمیایی دارای عوارض فراوان وگاهی غیرقابل جبران است و طبق پاره ای از آمارها مصرف داروی شیمیائی در کشورما دو برابر متوسط جهانی است. امیدوارم با آگاهی بیشتر مردم و کمک مسئولین این رشته جایگاه واقعی خود را کشور عزیزمان پیدا کند.